Sobota 29. září – Světový den srdce je moment k zamyšlení

Lidé po celém světě si budou 29. září opět připomínat Světový den srdce. Jedná se o akci založenou v roce 2000 a každoročně organizovanou Světovou federací srdce a Světovou zdravotnickou organizací. Letošním tématem je „Share the power“ – Sdílejte sílu. Tento ročník sdílí myšlenku, jakým způsobem lze srdce udržovat zdravé.

Světový den srdce sjednocuje lidi ze všech států a prostředí v boji proti kardiovaskulárním onemocněním a vznikají díky tomu mezinárodní akce na podporu zdravého životního stylu. Mezi tyto akce patří například různé běhy, zdravotní prohlídky, přednášky nebo výstavy. Do akce je také zapojeno spoustu zdravotnických zařízení. Mezi jejich služby patří měření hladiny cholesterolu a cukru v krvi, krevního tlaku či poradenství v oblasti zdravého stravování a prevence kardiovaskulárních chorob.

Nepodceňujte pravidelné prohlídky u lékaře

Srdce je pro náš život jedním z nejdůležitějších orgánů a je proto žádoucí k němu tak přistupovat. Mnoho lidí podceňuje pravidelné prohlídky u lékaře a nemají tušení, že už takovým onemocněním trpí. Čísla týkající se onemocnění srdce jsou stále alarmující. Jsou totiž společně s mrtvicí hlavními příčinami úmrtí na celém světě. Častým a skrytým problémem, bývá vysoký krevní tlak, který se v dnešní době řadí mezi civilizační onemocnění. „Optimální hodnota tlaku krve je 120-130/70-85 mm Hg, ale pokud nějaká hodnota vyskočí, nehraje to důležitou roli. Může za to např. přechodný stres,“ vysvětluje odborník na arteriální hypertenzi MUDr. Jan Peleška, specialista působící v České společnosti pro hypertenzi.

Lze tomu předejít?

Srdeční choroby nejsou jen nevyhnutelným důsledkem našich genetických dispozic, jak si spoustu lidí může myslet. Máme mnoho špatných návyků, kterými našemu srdci škodíme. Nejrizikovějšími faktory jsou obezita a kouření. Hrozícímu riziku srdečního onemocnění se vyhnete zdravou stravou, omezením tuků a uzenin, menším množstvím alkoholu a nekouřením. I když to ze začátku nemusí jít snadno, rozhodně jděte do toho. Pokud si k tomu každý den naordinujete ještě pohyb navíc, budete brzy na dobré cestě k lepší fyzické kondici a tím i ke zdravějšímu srdci.

„Pokud změna životního stylu nestačí na zlepšení stavu, je potřeba navštívit praktického lékaře, který už zváží vhodnost snižování krevního tlaku léky. Těch je v současnosti dostupná celá řada a je tedy možné každému pacientovi vybrat vhodný, individuálně dobře snášený lék, nebo lékovou kombinaci,“ říká kardioložka MUDr. Petra Vysočanová z FN Brno.

Měření tlaku v pohodlí domova

Domácí měření krevního tlaku je uznávanou a lékaři akceptovanou metodou kontroly krevního tlaku tehdy, když je tlakoměr klinicky validovaný. To znamená, že jeho přesnost byla ověřena poslechovou metodou. Naměřené hodnoty tlaku z těchto přístrojů jsou důvěryhodné a můžete je konzultovat se svým lékařem. V současnosti se dají zakoupit tlakoměry, se kterými si zvládne změřit tlak úplně každý. Měli byste si ale dát pozor na jeho výběr! „Aby měl dostatečně vypovídající hodnotu pro lékaře, doporučujeme tlakoměr s Intelli manžetou, díky kterému lze dosáhnout naprosto přesného měření (například tlakoměr Omron M6 Comfort),“ vysvětluje kardiolog Doc. MuDr. Michal Vrablík, Ph.D.

Tip: Máte problémy s krevním tlakem a chcete se poradit s odborníkem? Zeptejte se lékaře a svůj problém s ním zkonzultujte.  Pomoc najdete i na www.rady-lekare.cz.

Foto: archiv společnosti

Separator image