Nakupujte eko

Plastové obaly jsou bezesporu potřeba. Jejich nadužívání však nikoli. Jak najít balanc mezi oběma proudy?

 Je pravda, že pro některé potraviny je použití plastového obalu jediným účinným řešením, jak může výrobce zaručit bezpečnost výrobku. (Tuto svou citaci vyhazuji, nelíbí se mi ) Plastový obal navíc umožňuje řadě potravin pobyt v ochranné atmosféře, čím se prodlužuje i jejich trvanlivost, popřípadě efektivně zabraňuje jejich mechanickému poškození. V ochranné atmosféře je tak do jisté míry i naše peněženka, která není nucena vydávat bankovky za stejné potraviny jen protože podléhají rychlejší zkáze a v konečném důsledku i náš čas, protože nemusíme nakupovat denně čerstvé.

Balit se musí, ale jen něco

„Nákup některých potravin si plastový obal rozhodně žádá a jakékoli jiné řešení skutečně může být nejen hazard se zdravím, ale paradoxně i neekologické jednání. Na druhou stranu některé používání obalů z plastů i na ty potraviny, které jsou chráněny sami o sobě svým přírodně dokonalým obalem je absurdní a zcela zbytečné. Tím míním například kusově balené ovoce a zeleninu,“ vysvětluje Richard Němec, CEO společnosti Biopekárna Zemanka. „Povědomí o ekologii je mezi spotřebitelskou veřejností v poslední době stále výraznější a to je dobře,  začíná nás všechny mnohem více zajímat, co se děje s tím plastovým sáčkem, který skončí v koši poté, co z něj po několika minutách cesty z obchodu domů vyndáme nákup. Recyklace je řešením důsledku, ale  ještě důležitější je řešit příčinu a plastový obal prostě nejlépe vůbec nepoužít.  Je mi sympatické, že spousta obchodních řetězců vychází zákazníkům vstříc a umožňuje například k odnosu nákupu použít kartonové krabice, ve kterých zboží přišlo od jejich dodavatelů. Je to typycký win-win byznys, protože nejen, že to obchodníky nic nestojí, oni naopak ušetří za likvidaci těchto odnesených obalů, které je navíc možné používat opakovaně. Také jsem velmi rád za skvělý nový módní trend, který je patrný čím dál více a vychází naopak přímo od spotřebitelů –  balení a odnos nákupu ve vlastních přírodních mnohokrát použitelných sáčcích a taškách.“ (klidně zkraťte!)

Jak nakupovat chytře na internetu?

Vedle toho, že máme více možností ekologicky smýšlet při samotném nakupování v obchodě, je možné ekologicky nakupovat i na internetu. Je ale třeba vybrat eshop, kde i zaměstnanci ctí odpovědný přístup. Existuje jich už dost, které vám přivážejí potraviny v recyklovatelných papírových taškách či krabicích, které od vás zároveň i odeberou při další návštěvě.

Novinkou online nakupování je i bezobalový prodej. „Jsem rád, že jsme mohli v Biopekárně Zemanka k tomuto trendu přispět. Vedle toho, od počátku našeho fungování pečeme v bio kvalitě z produktů ekologického zemědělství, nyní zákazníkům nabízíme i nákup bez plastové zátěže. Díky spolupráci s Kosik.cz ne rohlik.cz!si mohou zákazníci koupit naše produkty bez obalu na váhu. Vzhledem k tomu, že kosik.cz je jedním, z našich velkých odběratelů, mohu říct, že tak přírodu ušetříme od plastových sáčků v řádech deseti tisíců,“ říká Richard Němec z Biopekárny Zemanka. Bezobalových výrobků najdete na eshopu dalších 60.

Pouze bez obalu

Pokud chcete přispět k eliminaci plastových obalů, můžete také využít nákupu v bezobalových prodejnách. V Praze zatím existují 3. (to je nesmysl, je jich mnohem více!!!!) Principem je, že všechny sypké potraviny nebo kusové potraviny si koupíte buď v nádobách, které si sami přinesete, či si zakoupíte speciální látkové a papírové pytlíky, zavírací nádoby nebo voskované ubrousky. Obávat se toho, že vám k váze potravin bude zaúčtována i váha například donesené sklenice nemusíte, vše je zajištěno vážením vašich obalů při vstupu do prodejny.


Když nechcete zbytečné plasty

·         V obchodě využívejte možnosti papírových sáčků (sporné doporučení z hlediska ekologie!!!!

·         Nebalte ovoce a zeleninu za každou cenu – zvlášť jsou-li vážené na váze u pokladny

·         Vyvarujte se nákupu nerecyklovatelných láhví s „rukávky“, které nelze recyklovat

·         Třiďte, využívejte možnost bezplatných kontejnerů na plasty

·         Dejte šanci bezobalovému nakupování

 

 

Rukávky dolů!

Podle autorizované obalové společnosti EKO-KOM aktivně třídí svůj odpad 73 % lidí. V České republice je k dispozici 400 000 barevných kontejnerů. Ne všechny obaly jsou ale recyklovatelné. Problematické jsou plastové obaly od nápojů, které mají tzv. rukávky. Tyto plastové fólie jsou vyrobeny z PVC. Díky obsaženému chloru nemůže dojít z recyklaci a opětovnému využití. Spotřebitelům se doporučuje před vhozením do kontejneru na plasty rukávek sundat.

Foto: pixabay.com

Separator image